Hazır Nüsha :

İşyeri Kira Sözleşmesi

İşyeri kira kontratını kendiniz düzenleyebilirsiniz.

İŞYERİ KİRA SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ HAKKINDA EK BİLGİLENDİRME METNİ

Artık kırtasiyelerden sözleşme örneklerini alıp doldurmaya bir son vermek istedik. Matbu olmayan, size özel kira sözleşme düzenlemesinin saatlerce süreceğinin farkındayız. Bu sebeple anonim olarak alanında yetkin avukatlar tarafından hazırlanmış, üzerinde değişiklik yapabileceğiniz örnek metinleri bir araya getirerek arzu ettiğiniz şekilde işleyebilmenize sunuyoruz.

Esasında Hazır Nüsha bir Microsoft Word, Excel şablonları veya başkaca uygulamalar gibi anonim metinleri bir araya getirerek kelime işleme hizmetini sunar ve kendi özel çalışmalarınızı saatler değil dakikalar içinde tamamlamanıza yardımcı olur. Bu örnek belgeleri işleyip, kullanıp kullanmamak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Hazır Nüsha hukuki danışmanlık veya avukatlık hizmeti vermemektedir. Sunduğu bilgiler bir avukat ve müvekkili arasındaki danışmanlık niteliğinde de sayılamaz. Buradaki bilgilerin şablon niteliğinde olduğunu, bu şablonların tercihleriniz ve girdiğiniz bilgiler ışığında sizin tarafınızdan düzenlendiğini ve oluşturduğunuz hiçbir metnin bir avukat gözetiminden geçmeden imzalanmaması gerektiği bilincinde olmanızı, bu sitede yaptığınız işlemin bir metin işleme programıyla yapılmakta olduğunu ve oluşturacağınız metinleri ileride kullanıp kullanmama özgürlüğü veya sonuçlarında oluşacak sorumluluğun sadece size ait olduğunu hatırlatmak isteriz.

Bu bilgiler ışığında Hazır Nüsha kelime işleme uygulaması kullanımında bazı önemli hususlar aşağıdaki şekildedir;

Kişisel ihtiyaçlarınıza yönelik olarak Hazır Nüsha kelime işleme uygulamasını kullanarak düzenlemeye başlayacağınız belge “İş Yeri Kira Sözleşmesi” örnek metni olup, konut ve çatılı İşyeri; apartman dairesi, rezidans, dükkan, apartman altı iş yeri, depo gibi yerlerin ticari amaçla ofis, büro, yazıhane, güzellik salonu, emlak dükkanı, cafe, restaurant vb. daha birçok amaç ile kiralanacak olan taşınmazlara ilişkin anonim metinler derleyen algoritmik bir yapıdadır. İş yeri değil de oturma amaçlı ev kiralamaları yapmanız durumunda “Mesken Kira Sözleşmesi” başlığı altından ilerlemenizi tavsiye ederiz.

“İş Yeri Kira Sözleşmesi” örneği; taraf bilgileri, kira bedeli, kira artışı, kira bedelinin yatacağı banka bilgileri, depozito bilgisi, kiralananın durumu, kiralananla birlikte teslim edilen demirbaşlar, kiralanana ait fotoğraflar, kefile ilişkin bilgiler ve daha birçok soruya tarafınızca verilecek cevaplara göre otomatik olarak oluşturulacaktır. Tarafınızca oluşturulan bu belgenin bedelini “Üye” olup ödedikten sonra elektronik cihazınıza PDF formatında indirebileceksiniz. Daha sonra tekrar ihtiyaç duymanız halinde aynı belgeyi “Üyelik Hesabınız” içerisinden tekrar indirebilirsiniz.

Belgeyi düzenlerken seçtiğiniz tercih ve eklemelere göre sağ tarafta yer alacak olan tablo ve örnek sözleşme maddeleri güncellenecektir. Belgeyi doldururken tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğunu, sağda yer alan güncelleştirmeleri kontrol ederek emin olunuz. Girdiğiniz seçim ve bilgileri değiştirmek veya kontrol etmek için önceki adımlara döndüğünüzde seçimlerinizin değişmediğinden emin olunuz. Belgenin sizin tarafınızdan özel olarak düzenlenmesi sebebiyle eksik veya hatalı bilgi girilmesi durumunda; tarafımızca, düzenlenmiş belge üzerinde düzeltme yapılamamaktadır. Bahsedilen hatalarla tamamlanıp satın alınan belgede düzeltme yapılamadığından sözleşmeyi tekrar satın almanız gerekecektir.

Belgeyi düzenlerken bir sonraki adıma geçemiyorsanız sayfada yer alan uyarıları dikkate alarak eksik veya hatalı yerleri tamamlayınız.

Belgenin sonuna eklemek istediğiniz madde olması durumunda son adımda yer alan “Sözleşmeye eklemek istediğiniz madde var mı ?” sorusuna cevap vererek istediğiniz maddeyi ekleyebilirsiniz. Sözleşme içerisinde yer alan diğer maddeler ile çelişki oluşturmaması sözleşmenizi oluştururken eklemiş olduğunuz seçimlerinizle eklediğiniz metnin uyumlu olduğundan emin olunuz.

Sözleşmenizin sonunda "EKLER" kısmında yer alan sizin seçimleriniz sonucu yazan belgeleri sözleşme satın aldıktan sonra kullanma niyetindeyseniz belirtmiş olduğunuz ekleri fiziki olarak sözleşme nüshasına eklemeyi unutmayın.

Kira Artışı Hakkında Bilgilendirme

“İşyeri Kira Sözleşmesi” örneğini düzenlerken sorulacak sorulardan birisi de kira artış bedelinin bir sonraki senelerde ne olacağıdır. Türk Borçlar Kanununda; kira dönemlerinde yapılacak artış “Tüketici Fiyat Endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim” oranında artış yapılabileceği açıklanmıştır. Bu maddeye göre TÜFE oranı üzerinde artışlar geçerli olmayabilir. Ayrıntılı bilgi için avukatınıza danışmanız tavsiye olunur.

Depozito Hakkında Bilgilendirme

“İş Yeri Kira Sözleşmesi” örneği içerisinde depozito bedelinin alınması durumunda, depozitonun nasıl ödeneceği sorusu sorulacaktır. Bu soruya cevap verirken “Kiraya Veren’ e” olarak seçebileceğiniz gibi “Son düzenlemelere göre, vadeli tasarruf banka hesabına yatırma” seçeneğini de seçebilirsiniz. Depozito/Güvence bedelinin bu yöntem ile verilirken; kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır. Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir. Bu sebeple sözleşme içerisinde sadece buna ilişkin seçim olacaktır. Seçiminize göre sözleşmenin eki olarak banka hesap cüzdanının veya yatırıldığına dair dekontun sözleşme ekine eklenmesinden emin olunuz. Buna ilişkin EK, sözleşme sonunda metin olarak belirtilecektir.

Kefillik Hakkında Bilgilendirme

Düzenlediğiniz “İşyeri Kira Sözleşmesi” ‘nde, kiracıya kefil var ise; kefil olan kişi “kendi el yazısı ile sorumlu olacağı azami miktarı, kefalet tarihini ve müteselsil kefil olduğunu” yazması ve imzalaması ilgili kanunda belirtildiğinden Kira sözleşmenizi düzenledikten sonra sözleşmenin sonunda yer alan kefilin ve gerektiği durumlarda varsa eşinin yazması gereken cümleleri doğru ve eksiksiz yazdığına emin olmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde, kefillik şartları yerine getirilmediği için kefilin herhangi bir sorumluluğu bulunmayacağını göz ardı etmemek gerekir. Önem arz eden bu hususta avukatınıza danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Sosyal Medya Bağlantılarımız
Youtube'da Hazır Nüsha Twitter'da Hazır Nüsha Instagram'da Hazır Nüsha